اخبار : تحرکات اروپایی برای جلوگیری از شیوع تفکر تکفیری – سلفی
تعداد بازدید: 487 تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵

مقامات سعودی باوجود انکار هرگونه ارتباط با تندروهای دینی نتوانستند اروپا را مطمئن کنندو اروپا تحرکات علیه انتشار افکار افراط گرایانه را آغاز کرد.


پایگاه خبری خلیج آنلاین در گزارشی با اشاره به نگرانی اروپا نسبت به گروههای سلفی- تکفیری و شیوع تفکرات و ایدئولوژی این گروهها،نوشت: باوجود اینکه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان هرگونه ارتباط با تندروی دینی که به افراط گری و تروریسم می شود، را نفی کرده است؛ اما اروپا براساس شواهد و قراین تصمیماتی را برای جلوگیری از نشر این افراط گری سعودی گرفتند.

ولیعهد سعودی از زمان ولیعهدی اش در ژوئن 2017 در اظهارات بی سابقه ارتباط ریاض با تروریسم را منکر شده است. این شاهزاده جوان تلاش کرده است تا اسناد متعددی که ریاض را متهم می کنند، از بین ببرد.

 

بن سلمان در مصاحبه اخیرش در سال 2018 با مجله آمریکایی «آتلانتیک» گفته است که "من هرکسی را بتواند مدرکی مبنی بر سرمایه گذاری عربستان در گروههای افراطی ارایه کند، به چالش می کشم."

این درحالی است که اروپا اعلام کرده است: محمد بن سلمان در اظهارات خود دروغ است. تحرکات اروپایی مغایر با اظهارات بن سلمان است و تاکیدی بر ارتباط عربستان با تروریسم است.

 

برهمین اساس، وزیر امور خارجه بلژیک در سفر همتای عربستان خود «عادل الجبیر» در نیمه دسامبر 2018 میلادی اعلام کرد که بلژیک قصد دارد به نظارت عربستان به مرکز اسلامی بروکسل که یکی از مهمترین مراکز غرب اروپاست، پایان دهد و آن را تحت نظارت دولت فدرال قرار دهد.

مقامات بلژیک با همکاری برخی از ائمه مساجد می خواهد که مدیریت این مسجد را به ساکنان محلی مسلمان تحویل دهد و در این امر با وزارت کشور و دادگستری هماهنگ است.

 

این وزیر بلژیکی گفته است که بلژیک پس از پایان دادن به سیطره افراط گرایان عربستانی، نیازهای این مرکز اسلامی را برعهده خواهد گرفت. این مرکز به عنوان موسسه رسمی بلژیکی به رسمیت شناخته می شود.

براساس گزارش روزنامه آلمانی «زود دویچه تسایتونگ»، مقامات آلمانی نیز تدابیر مشابه بلژیک برای کوتاه کردن دست عربستان از موسسه های اسلامی داخل این کشور اتخاذ کردند.

 

براساس این گزارش، آلمان می خواهد افرادی را که کمک مالی می کنند و یا کمک ها را برای مساجد این کشور دریافت می کنند، مشخص کند. این اقدام با هدف جلوگیری از سرمایه گذاری گروههای دینی تندرو انجام می گیرد.

این روزنامه اعلام کرد: دولت آلمان به علت گزارش مرکز مبارزه با تروریسم در برلین تصمیم گرفت تا بر کمک های مالی مساجد نظارت کند.

 

سیاستمداران و فعالان آلمانی از دولت خواستند حمایت موسسه های اسلامی را قانونی کنند و بر مساجد مالیات قرار دهند تا منابعی برای سرمایه گذاری مساجد و مراکز اسلامی فراهم می شود.

سیاستمداران آلمانی معتقدند که با این تدبیر اسلام در این کشور از تاثیر کشورهای خارجی خارج خواهد شد.

 

از سوی دیگر، «سوزان شروت» استاد علوم اجتماعی در دانشگاه شهر فرانکفورت در این باره گفته است که حمایت عربستان به طور گسترده در نتیجه تغییرات سیاسی داخل این کشور است. انجمن جهان اسلام به بازوی سیاسی حکومت سعودی تبدیل شده است. اصطلاحات جدیدی را برای تفسیر معنی اسلام ارایه می دهد. این اصطلاحات جدید براساس رویکرد «محمد بن سلمان» است.

 

انجمن جهان اسلام سال 2017 میلادی شاهد تغییر در ریاست و رویکرد و اولویت هایش بود. این انجمن با مدیریت «محمد بن عبدالکریم العیسی» تحرکات جنجال برانگیری با عنوان «مبارزه با افراطی گری» آغاز کرد که شامل دعوت از زنان مسلمان اروپایی برای برداشتن حجابشان بود.

از این رو، برای حمایت از برنامه های  محمد بن سلمان، تعریف جدید از اسلام و تفسیر از تروریسم ارایه شد. در نشست ها و همایش های این انجمن شاهد تغییر در گفتمان دینی آن بودیم.


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - وزارت دفاع ایالات متحده: داعش گروهی فعال است که می‌تواند به زودی خود را بازسازی کند.

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ - کشته شدن 5 سرکرده داعشی و نزدیک به ابوبکر بغدادی در غرب استان الانبار عراق

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸ - شکایت از ظلم و خشونت هیئت تحریر شام، از دیده‌بان حقوق بشر تا طرطوسی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴ - کشته شدن فرمانده برجسته القاعده در لیبی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰ - کشته‌شدن 30 سرباز نیجریایی در حمله داعش

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰ - «صحیح البخاری؛ نهایة اسطورة» کتاب ممنوعه‌ای که در نمایشگاه کتاب قاهره نیز تحریم شد.

۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰ - دیدار هیئت تحقیقاتی سازمان ملل با آیت الله سیستانی‌ (تأکید بر توجه بیشتر به جنایات داعش)

۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - شکار به موقع داعشی‌ها توسط نیروهای حشد شعبی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰ - عقب نشینی راهبردی داعش از اندیشه‌های رادیکالی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹ - تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸ - لشکر جهنگوی در فهرست خطرناک‌ترین تروریست‌های پاکستان

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷ - ۶۰۰ داعشی خود را تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند

۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰ - ابوبکر بشیر، سرکرده افراطیان سلفی در اندونزی آزاد شد.

۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ - عملیات شاخه القاعده در نایروبی با شعار «قدس یهودی‌سازی نمی‌شود»

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ - تغییر 180 درجه‌ای فتاوای وهابیت درباره جنگ علیه سوریه

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶ - داعش کنترل شهرکی در نیجریه را به دست گرفت