اخبار : درگیری النصره با گروه تحت حمایت ترکیه در غرب حلب
تعداد بازدید: 80 تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳

گروه‌های تروریستی جبهه النصره و الجبهه الوطنیه للتحریر در غرب حلب بشدت با یکدیگر درگیر شدند و این درگیری همچنان ادامه دارد.


 عناصر ائتلاف تروریستی «هیئة تحریر الشام» (هتش) -که جبهه النصره رکن اصلی تشکیل دهنده آن است- با همتایان خود در ائتلاف موسوم به «الجبهة الوطنیة للتحریر» بار دیگر درگیر شد.

پایگاه خبری معارض «قاسیون» سوریه گزارش داد که عناصر این دو گروه در محور شهر «دار عزه» واقع در ریف غربی حلب به جان هم افتادند.

قاسیون اعلام کرد که درگیری طرفین به محورهای «الراشدین و خان العسل» در غرب حلب رسیده و در جریان آن از سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین استفاده کردند.

محور سوم این درگیری هم در منطقه «تقاد» در غرب حلب است و این پایگاه می‌گوید که عناصر تحریر الشام در تلاشند وارد شهرک «بسرطون» شدند.

پایگاه معارض «عنب» نیز ضمن تأیید این درگیری‌های گسترده، درباره جزئیات این درگیریها اعلام کرد که تحریر الشام از سه محور مذکور به مواضع عناصر تروریستی «نور الدین الزنکی» حمله کرده است.

گروه‌های «أحرار الشام» و نور الدین زنکی 30 بهمن 1396 در شمال علیه همتای تروریستی خود یعنی جبهه النصره با هم متحد و ادغام شدند و گروه موسوم به «جبهه تحریر سوریا» را تشکیل دادند.

الجبهة الوطنیه للتحریر نیز گروهی است که زیر نظر ارتش آزاد سوریه و تحت حمایت ترکیه قرار دارد و در می ۲۰۱۸ در قالب ائتلاف ۱۱ گروهک از جمله جبهه تحریر سوریا در شمال غرب سوریه تشکیل شد.

جبهة فتح الشام (جفش) یا جبهه النصره شاخه شبکه تروریستی القاعده در سوریه، رکن اصلی ائتلاف «هیئة تحریر الشام» (هتش) است که در ‌اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی و در اولین سال شروع بحران سوریه تشکیل شد و طولی نکشید که با افزایش قدرت خود به یکی از سرسخت‌ترین گروه‌های تروریستی در این کشور تبدیل شد.

حمله تحریر الشام به نورالدین الزنکی فقط یک روز پس از توافق بین طرفین حاصل شد که پیش از آن عناصر تحریر الشام در منطقه «دار عزه» کشته شده بودند و در نتیجه، این درگیریها آغاز شد.

«محمد ادیب» عضو دفتر اطلاع‌رسانی الجبهه الوطنیه اعلام کرد که حملات تحریر الشام «بدون هشدار قبلی» صورت گرفته است؛ «هر چند که توافقی صورت گرفته بود که بر اساس آن، عاملان قتل عناصر تحریر الشام تحویل داده می‌شوند».

ادیب می‌گوید که عاملان قتل عناصر تحریر الشام از عناصر «الزنکی نیستند، بلکه ساکنان تلعاده هستند که به خاطر انتقامجویی شخصی دست به قتل زده‌اند».

کانال تلگرامی «إباء» وابسته به تحریر الشام بر خلاف روایت دو پایگاه معارض مذکور، در صفحه تلگرام خود اعلام کرد که عناصر الزنکی شهر دار عزه را با تانک و آتشبار هدف قرار دادند و خبرهای اولیه از زخمی شدن شماری از ساکنان این شهر حکایت دارد.

اباء همچنین خبر داد که عناصر الزنکی که در روستاهای «الهباطه و بلنتا» حضور دارند بخش‌های شمالی روستای تقاد را بمباران کرده‌اند که به زخمی شدن دو کودک منجر شده است.

الجبهه الوطنیه هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریر الشام حملات خود را به بهانه تأخیر در روند تحویل عاملان قتل عناصر این گروه آغاز کرده است، هرچند که شماری از عناصر دخیل در قتل تحویل داده شده‌اند.

این گروه در بیانیه خود تصریح کرد که تحریر الشام در تلاش است با برخی از گروههای الجبهه الوطنیه تسویه حساب کند و نفوذ خود را در مناطق مهم گسترش دهد.

درگیری و کشمکش تحریر الشام و الجبهه الوطنیه محدود به غرب حلب نیست؛ چرا که این دو گروه در استان ادلب نیز بر سر «اداره مدنی» این استان با یکدیگر اختلاف دارند و هنوز طرفین به راهکاری دست نیافته‌اند.


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - وزارت دفاع ایالات متحده: داعش گروهی فعال است که می‌تواند به زودی خود را بازسازی کند.

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ - کشته شدن 5 سرکرده داعشی و نزدیک به ابوبکر بغدادی در غرب استان الانبار عراق

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸ - شکایت از ظلم و خشونت هیئت تحریر شام، از دیده‌بان حقوق بشر تا طرطوسی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴ - کشته شدن فرمانده برجسته القاعده در لیبی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰ - کشته‌شدن 30 سرباز نیجریایی در حمله داعش

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰ - «صحیح البخاری؛ نهایة اسطورة» کتاب ممنوعه‌ای که در نمایشگاه کتاب قاهره نیز تحریم شد.

۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰ - دیدار هیئت تحقیقاتی سازمان ملل با آیت الله سیستانی‌ (تأکید بر توجه بیشتر به جنایات داعش)

۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - شکار به موقع داعشی‌ها توسط نیروهای حشد شعبی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰ - عقب نشینی راهبردی داعش از اندیشه‌های رادیکالی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹ - تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸ - لشکر جهنگوی در فهرست خطرناک‌ترین تروریست‌های پاکستان

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷ - ۶۰۰ داعشی خود را تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند

۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰ - ابوبکر بشیر، سرکرده افراطیان سلفی در اندونزی آزاد شد.

۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ - عملیات شاخه القاعده در نایروبی با شعار «قدس یهودی‌سازی نمی‌شود»

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ - تغییر 180 درجه‌ای فتاوای وهابیت درباره جنگ علیه سوریه

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶ - داعش کنترل شهرکی در نیجریه را به دست گرفت