اخبار : داعش یک سال پس از شکست در حال احیا است
تعداد بازدید: 24 تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷

پایگاه انگلیسی اکسپرس نوشت: گروه تروریستی داعش درست یکسال بعد از آنکه عراق به اعلام پیروزی بر این گروه تروریستی تحلیل رفته پرداخت با دست زدن به کمپینی از آدم‌ربایی‌ها و قتل‌ها و حمله مسلحانه "بازگشتی ترسناک" داشته است.


پایگاه انگلیسی اکسپرس نوشت: گروه تروریستی داعش درست یکسال بعد از آنکه عراق به اعلام پیروزی بر این گروه تروریستی تحلیل رفته پرداخت با دست زدن به کمپینی از آدم‌ربایی‌ها و قتل‌ها و حمله مسلحانه "بازگشتی ترسناک" داشته است.

پایگاه اکسپرس در این مطلب می‌نویسد: گروه تروریستی داعش در حالی که رویایش برای یک خلافت در خاورمیانه اکنون مرده است ۱۲ ماه پیش دست به آغاز یک وحشت آفرینی جدید با انجام حملات "ضربه بزن وفرار کن" به هدف تضعیف دولت بغداد زده است.

در دسامبر سال گذشته میلادی عراق اعلام کرد که گروه تروریستی داعش را در هم شکسته است. با این حال در اروپا افراط گران داخلی که هرگز به مناطق درگیری سفر نکردند دست به حملات مرگبار مشهور به "گرگ تنها" می‌زنند که به گفته کارشناسان جلوگیری از آنها دشوار است.

در سال‌های اخیر این نوع حملات افراد خودسر تنها با الهام از داعش و سلاح‌های پیش پاافتاده‌ای نظیر چاقو و خودرو افزایش یافته است. شاید مرگبار بودن آنها کمتر از حملات شبه نظامیان با تجربه باشد اما متوقف ساختن آنها برای پلیس سخت‌تر است.

در ۲۰۱۶ انیس عمری از تونس با راندن یک کامیون به داخل جمعیت در شهر نیس فرانسه ۸۶ نفر را کشت.

مانوئل ناوارت، رئیس مرکز مبارزه با تروریسم اروپا اظهار کرد: برای آنکه پلیس بتواند برای جلوگیری از این حملات اقدام کند باید به چنین اشخاصی خیلی نزدیک باشد.

او تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک‌ترین حالتی که می‌توان به این اشخاص پیدا کرد نه جلوی در خانه آنها بلکه حضور در فیس‌بوک آنها است.

سال گذشته میلادی تعداد حملات تروریستی و توطئه‌های خنثی شده در اروپا بیش از دو برابر شده و به ۲۰۵ مورد رسید که طی آن به گفته پلیس اروپا ۶۲ نفر کشته شدند.

به گفته‌ سازمان اشتراک اطلاعات یوروپول از مجموع ۵ هزار اروپایی عمدتا انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و بلژیکی که به رده‌های شبه نظامیان در سوریه و عراق پیوستند حدود ۱۵۰۰ تن به کشورهایشان بازگشتند و ۱۰۰۰ تن نیز کشته شدند.

به گفته‌ مقامات اطلاعاتی گروه داعش از چند ماه قبل از شکست‌هایشان از سوی نیروهای عراقی خودشان را برای آینده آماده می‌کردند و زمانی که دیگر نمی‌توانستند اراضی را کنترل کنند تاکتیک‌های چریکی در پیش می‌گرفتند.

در نتیجه این وضعیت عراق اکنون شاهد آدم ربایی و قتل‌ها عمدتا در استان‌های کرکوک، دیالی و صلاح‌الدین از زمان برگزاری انتخاباتش در ماه مه تاکنون است. این نشان می‌دهد که دولت عراق تحت فشار مضاعف تروریست‌هایی که زمانی طی یک حکومت وحشت سه ساله یک سوم از خاک عراق را در اشغال داشتند قرار خواهد گرفت.

ماه ژوئن، عراق شاهد دست کم ۶۳ مورد آدم ربایی، قتل یا هر دوی آنها در سه استان خود گزارش شد که بیشتر این موارد در اتوبان بغداد تا استان کرکوک اتفاق افتاده‌اند.

هشام الهاشمی، کارشناس حوزه داعش ومشاور دولت عراق گفت: در ماه مه تعداد چنین حوادثی در این منطقه ۳۰ مورد بود و در ماه مارس به ۷ مورد رسید.

در یک مورد در ۱۷ ژوئن سه مرد شیعه از سوی شبه نظامیان داعشی که لباس ماموران پلیس پوشیده و در این اتوبان ایست بازرسی گذاشته بودند ربوده شدند و ۱۰ روز بعد اجساد مثله شده آنها در حالی که به آنها بمب بسته شده بود تا یابنده آنها را هم بکشد یافت شد.

مقام‌های نظامی واطلاعاتی هشدار دادند که آنها اکنون به جای "جنگ نظامی" در خیابان‌های عراق با "یک جنگ اطلاعاتی" مواجه هستند.

به گفته‌ هشام الهاشمی حدود هزار شبه نظامی داعش همچنان در عراق فعال هستند که از این میان حدود ۵۰۰ نفر در مناطق بیابانی و مابقی در مناطق کوهستانی هستند.


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ - عملیات شاخه القاعده در نایروبی با شعار «قدس یهودی‌سازی نمی‌شود»

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ - تغییر 180 درجه‌ای فتاوای وهابیت درباره جنگ علیه سوریه

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶ - داعش کنترل شهرکی در نیجریه را به دست گرفت

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵ - تحرکات اروپایی برای جلوگیری از شیوع تفکر تکفیری – سلفی

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴ - آزادی ۴۰ داعشی از زندان طالبان در افغانستان

۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷ - داعش نفس‌های آخر را می‌کشد

۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶ - دستگیری 40 عضو داعش در بادغیس افغانستان

۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳ - انهدام دو مقر داعش در استان دیالی عراق

۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵ - حمایت جماعت اسلامی پاکستان از گفت‌وگو با طالبان

۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۴ - کشف گور جمعی عناصر داعش در لیبی

۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱ - گروه احرار الشام در استان حماه سوریه منحل شد

۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ - متلاشی شدن گروهک وابسته به داعش در مراکش

۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹ - درگیری سنگین داعش با سوریه دموکراتیک

۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - طالبان: مذاکره با آمریکا انجام می‌شود

۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶ - گفتگو با ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان

۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴ - مذاکره ایران با طالبان منجر به مذاکره با داعش و النصره نمی‌شود

۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳ - تیم ابوبکر بغدادی جنوب شرق کشور منهدم شد

۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴ - تلاش داعش برای جذب افراط گرایان هند

۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳ - درگیری النصره با گروه تحت حمایت ترکیه در غرب حلب

۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲ - فرمانده داعش در انفجار وزیرستان پاکستان کشته شد