اخبار : داعش یک سال پس از شکست در حال احیا است
تعداد بازدید: 96 تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷

پایگاه انگلیسی اکسپرس نوشت: گروه تروریستی داعش درست یکسال بعد از آنکه عراق به اعلام پیروزی بر این گروه تروریستی تحلیل رفته پرداخت با دست زدن به کمپینی از آدم‌ربایی‌ها و قتل‌ها و حمله مسلحانه "بازگشتی ترسناک" داشته است.


پایگاه انگلیسی اکسپرس نوشت: گروه تروریستی داعش درست یکسال بعد از آنکه عراق به اعلام پیروزی بر این گروه تروریستی تحلیل رفته پرداخت با دست زدن به کمپینی از آدم‌ربایی‌ها و قتل‌ها و حمله مسلحانه "بازگشتی ترسناک" داشته است.

پایگاه اکسپرس در این مطلب می‌نویسد: گروه تروریستی داعش در حالی که رویایش برای یک خلافت در خاورمیانه اکنون مرده است ۱۲ ماه پیش دست به آغاز یک وحشت آفرینی جدید با انجام حملات "ضربه بزن وفرار کن" به هدف تضعیف دولت بغداد زده است.

در دسامبر سال گذشته میلادی عراق اعلام کرد که گروه تروریستی داعش را در هم شکسته است. با این حال در اروپا افراط گران داخلی که هرگز به مناطق درگیری سفر نکردند دست به حملات مرگبار مشهور به "گرگ تنها" می‌زنند که به گفته کارشناسان جلوگیری از آنها دشوار است.

در سال‌های اخیر این نوع حملات افراد خودسر تنها با الهام از داعش و سلاح‌های پیش پاافتاده‌ای نظیر چاقو و خودرو افزایش یافته است. شاید مرگبار بودن آنها کمتر از حملات شبه نظامیان با تجربه باشد اما متوقف ساختن آنها برای پلیس سخت‌تر است.

در ۲۰۱۶ انیس عمری از تونس با راندن یک کامیون به داخل جمعیت در شهر نیس فرانسه ۸۶ نفر را کشت.

مانوئل ناوارت، رئیس مرکز مبارزه با تروریسم اروپا اظهار کرد: برای آنکه پلیس بتواند برای جلوگیری از این حملات اقدام کند باید به چنین اشخاصی خیلی نزدیک باشد.

او تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک‌ترین حالتی که می‌توان به این اشخاص پیدا کرد نه جلوی در خانه آنها بلکه حضور در فیس‌بوک آنها است.

سال گذشته میلادی تعداد حملات تروریستی و توطئه‌های خنثی شده در اروپا بیش از دو برابر شده و به ۲۰۵ مورد رسید که طی آن به گفته پلیس اروپا ۶۲ نفر کشته شدند.

به گفته‌ سازمان اشتراک اطلاعات یوروپول از مجموع ۵ هزار اروپایی عمدتا انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و بلژیکی که به رده‌های شبه نظامیان در سوریه و عراق پیوستند حدود ۱۵۰۰ تن به کشورهایشان بازگشتند و ۱۰۰۰ تن نیز کشته شدند.

به گفته‌ مقامات اطلاعاتی گروه داعش از چند ماه قبل از شکست‌هایشان از سوی نیروهای عراقی خودشان را برای آینده آماده می‌کردند و زمانی که دیگر نمی‌توانستند اراضی را کنترل کنند تاکتیک‌های چریکی در پیش می‌گرفتند.

در نتیجه این وضعیت عراق اکنون شاهد آدم ربایی و قتل‌ها عمدتا در استان‌های کرکوک، دیالی و صلاح‌الدین از زمان برگزاری انتخاباتش در ماه مه تاکنون است. این نشان می‌دهد که دولت عراق تحت فشار مضاعف تروریست‌هایی که زمانی طی یک حکومت وحشت سه ساله یک سوم از خاک عراق را در اشغال داشتند قرار خواهد گرفت.

ماه ژوئن، عراق شاهد دست کم ۶۳ مورد آدم ربایی، قتل یا هر دوی آنها در سه استان خود گزارش شد که بیشتر این موارد در اتوبان بغداد تا استان کرکوک اتفاق افتاده‌اند.

هشام الهاشمی، کارشناس حوزه داعش ومشاور دولت عراق گفت: در ماه مه تعداد چنین حوادثی در این منطقه ۳۰ مورد بود و در ماه مارس به ۷ مورد رسید.

در یک مورد در ۱۷ ژوئن سه مرد شیعه از سوی شبه نظامیان داعشی که لباس ماموران پلیس پوشیده و در این اتوبان ایست بازرسی گذاشته بودند ربوده شدند و ۱۰ روز بعد اجساد مثله شده آنها در حالی که به آنها بمب بسته شده بود تا یابنده آنها را هم بکشد یافت شد.

مقام‌های نظامی واطلاعاتی هشدار دادند که آنها اکنون به جای "جنگ نظامی" در خیابان‌های عراق با "یک جنگ اطلاعاتی" مواجه هستند.

به گفته‌ هشام الهاشمی حدود هزار شبه نظامی داعش همچنان در عراق فعال هستند که از این میان حدود ۵۰۰ نفر در مناطق بیابانی و مابقی در مناطق کوهستانی هستند.


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - وزارت دفاع ایالات متحده: داعش گروهی فعال است که می‌تواند به زودی خود را بازسازی کند.

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷ - حمله مسلحانه تروریست ها به ناحیه مقاومت بسیج در نیکشهر

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ - کشته شدن 5 سرکرده داعشی و نزدیک به ابوبکر بغدادی در غرب استان الانبار عراق

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸ - شکایت از ظلم و خشونت هیئت تحریر شام، از دیده‌بان حقوق بشر تا طرطوسی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴ - کشته شدن فرمانده برجسته القاعده در لیبی

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۰ - کشته‌شدن 30 سرباز نیجریایی در حمله داعش

۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰ - «صحیح البخاری؛ نهایة اسطورة» کتاب ممنوعه‌ای که در نمایشگاه کتاب قاهره نیز تحریم شد.

۰۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰ - دیدار هیئت تحقیقاتی سازمان ملل با آیت الله سیستانی‌ (تأکید بر توجه بیشتر به جنایات داعش)

۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰ - شکار به موقع داعشی‌ها توسط نیروهای حشد شعبی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰ - عقب نشینی راهبردی داعش از اندیشه‌های رادیکالی

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹ - تروریست‌های الشباب ۶۰ کودک را در سومالی ربودند

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۸ - لشکر جهنگوی در فهرست خطرناک‌ترین تروریست‌های پاکستان

۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷ - ۶۰۰ داعشی خود را تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند

۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰ - ابوبکر بشیر، سرکرده افراطیان سلفی در اندونزی آزاد شد.

۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰ - عملیات شاخه القاعده در نایروبی با شعار «قدس یهودی‌سازی نمی‌شود»

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰ - تغییر 180 درجه‌ای فتاوای وهابیت درباره جنگ علیه سوریه

۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۶ - داعش کنترل شهرکی در نیجریه را به دست گرفت