اخبار : افراط گرایی و تروریسم آسیای مرکزی را تهدید می کند
تعداد بازدید: 8 تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲

بر اساس تحقیقات مرکز جیمزتون، خطر رشد افراط گرایی و تروریسم در آسیای مرکزی با بازگشت تعدادی از تروریست های خارجی به این منطقه جدی است.


بر اساس تحقیقات مرکز جیمزتون، خطر رشد افراط گرایی و تروریسم در آسیای مرکزی با بازگشت تعدادی از تروریست های خارجی از افغانستان ،عراق و سوریه به این کشور جدی است .

از آنجا که کشورهای آسیای مرکزی خاستگاه گروه‌های افراطی و رادیکال معروف است،بازگشت تروریست ها از خاورمیانه می تواند امنیت این کشورها را به خطر بیندازد.
در ادامه این گزارش آمده است با ورود ستیزه جویان به تاجیکستان در یک سال گذشته ،حملاتی در تاجیکستان انجام شده است .
براساس این گزارش ،تغییر توجه نیروهای تروریستی داعش از عراق و سوریه به افغانستان، افزایش نفوذ چین در منطقه آسیای مرکزی و سرکوب مداوم حکومت‌های اقتدا گرا باعث تهدید و ناامنی آسیای مرکزی شده است.
مقامات تاجیکستان 13 نوامبر (22 آبان) تأیید کردند که 12 مظنون را به اتهام ارتباط با داعش و برنامه ریزی برای حمله به پایگاه نظامی روسیه در نزدیکی شهر دوشنبه دستگیر کردند.
به گفته این مقامات ،این افراد که از طریق فضای مجازی جذب شده و وفاداری خود را به این گروه اعلام کرده بودند.
حمله خنثی شده به پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان مقامات روسی را برای تقویت تسهیلات امنیتی ترغیب کرد و این نشان می‌دهد که آنها نسبت به تهدید دائمی و احتمالی برای حملات گروه‌های تروریستی علیه این مرکز حساس هستند.
از اوایل سال 2017 با افزایش حضور تروریست‌ها در منطقه آسیای مرکزی نگرانی روسیه مضاعف شده است.
مقامات روس در ژوئن 2017 با اشاره به وضعیت رو به وخامت امنیت در افغانستان اظهار داشتند که امنیت در پایگاه‌های قرقیزستان و تاجیکستان را تقویت خواهند کرد.
از اوایل سال 2014 زمانی که خروج نیروهای امریکا از افغانستان آغاز و داعش در سوریه و عراق با شکست روبرو شد، ناظران خارجی با توجه به هم مرز بودن افغانستان با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان نسبت به ورود تروریست‌ها از طریق افغانستان به منطقه آسیای مرکزی اظهار نگرانی کردند.
براساس گزارش های منتشر شده ،به‌طور میانگین دو هزار و پانصد تا چهار هزار و چهارصد تروریست منطقه آسیا بعد از شکست در کشورهای عراق و سوریه توجه خود را به جنگ افغانستان تغییر دادند.
بر اساس تحلیل مرکز جیمز تون، ستیزه جویان و نیروهای تروریستی ممکن است حتی توجه فعالیت‌های خرابکارانه خود را به‌طور فزاینده‌ای بر هدف قرار دادن منافع خارجی در منطقه آسیای مرکزی تغییر دهند. برای مثال حملات ماه جولای به گردشگران خارجی در تاجیکستان می‌تواند هواداران داعش را تشویق کند تا حملات فرصت‌طلبانه مشابه ای در آینده انجام دهند. رشد حضور چینی‌ها در آسیای مرکزی از طریق پروژه جدید جاده ابریشم نیز می‌تواند توانایی جذب افراط‌گرایان به این منطقه را افزایش دهد.
همچنین احتمال همدردی ستیزه جویان آسیای مرکزی با گروه‌های اقلیت مسلمان قزاقستان، قرقیزستان و اویغورها که در کمپ‌های آموزشی سین کیانگ نگهداری می‌شوند بسیار بالا است.
بر اساس تحلیل مرکز جیمز تون، در نهایت باید گفت با ادامه سیاست‌های سرکوبگرانه مقامات منطقه آسیای مرکزی و روند پاکسازی چین برای حذف گروه‌های اقلیت می‌تواند گفت که احتمال رخداد عملیات تروریستی علیه منافع کشورهای خارجی در این کشورها بسیار بالا است.
به گزارش ایرنا، منابع پلیس پاکستان اعلام کردند در نتیجه حمله به ساختمان کنسولگری چین در بندر کراچی در دوم آذر ماه دستکم دو پلیس پاکستانی کشته شدند و یک مأمور امنیتی هم زخمی شده است.
ارتش آزاد بلوچستان، یک گروه جدایی طلب در پاکستان مسئولیت این حمله را برعهده‌گرفته است.
یکی از سخنگویان ارتش آزاد بلوچستان در گفتگو با خبرگزاری رویترز از مشارکت سه تن از اعضای این گروه در این حمله خبر داده و دلیل آن را استثمار منابع پاکستان توسط چین عنوان کرده است.
پلیس کراچی از کشته شدن هر سه فرد مسلح خبر داده است. ظاهراً مهاجمان موفق به ورود به داخل ساختمان کنسولگری نشده‌اند و آسیبی به کارکنان کنسولگری وارد نشده است. 21 کارمند چینی این کنسولگری به مکانی امن منتقل شده‌اند.


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲ - شیعه هراسی جدید در مالزی با استناد به آمارهای عجیب

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ - دستگیری 7 داعشی در مالزی

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹ - نفوذ نیروهای داعش در ارتش آلمان

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - گروه طالبان حمله انتحاری کابل را برعهده گرفت

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - از قطار سریع‌السیر داعش به مقصد بهشت تا بنگاه همسریابی تروریست‌ها

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵ - آزادی یک فرمانده داعشی در ازای 100 هزار دلار

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳ - صدور حکم اعدام برای یک داعشی در غزه

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰ - گزارشی از حوادث اخیر سوریه

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ - آزادسازی هزاران اسیر، شرط طالبان برای مذاکرات

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ - تهدید داعش به حملات تروریستی در کریسمس

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴ - هلاکت تمام اعضای یک گروه تروریستی در حومه حماه

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ - کودکان داعش به آلمان بازگردانده می شوند

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸ - متلاشی شدن یک باند تروریستی وابسته به داعش در مغرب

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸ - بازداشت مسئول رسانه ای گروه داعش در ننگرهار

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ - هلاکت سرکرده‌ طالبان در غرب افغانستان

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵ - هلاکت یکی از سرکردگان داعش در سینای مصر

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴ - پلیس انگلیس سه افراط گرا را دستگیر کرد

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳ - سقوط پایگاه ارتش افغانستان درهرات به دست طالبان

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰ - حمله شیمیایی به حلب کار کدام طرف در مناقشه سوریه است

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲ - تخریب کامل بیمارستان دیرالزور در حمله ائتلاف آمریکایی