اخبار : تحلیل‌گر آلمانی: عربستان سرسخت‌ترین حامی تروریسم است
تعداد بازدید: 43 تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰

مصاحبه| تحلیل‌گر آلمانی: عربستان سرسخت‌ترین حامی تروریسم استیک تحلیل‌گر آلمانی دولت عربستان را سرسخت‌ترین حامی گروه‌های تروریستی خواند و از بی‌تفاوتی کشورهای غربی نسبت به این مسئله انتقاد کرد.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «مانوئل اوکسن ریتر» مدیر مرکز مطالعات اوراسیا که دفتر آن در برلین آلمان واقع شده است، دولت عربستان را یکی از «سرسخت‌ترین» و «خطرناک‌ترین» حامیان گروه‌های تروریستی فعال در منطقه خاورمیانه و حتی کشورهای غربی عنوان کرد و نسبت به بی‌تفاوتی غربی‌ها در قبال این وضعیت هشدار داد.

این تحلیل‌گر آلمانی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم ابتدا در خصوص حمله تروریستی اخیر اهواز و نقش احتمالی تروریست‌های تحت حمایت عربستان در این حمله اظهار داشت: «این حمله تروریستی به‌خوبی نشان می‌دهد که ایران از سوی همان تروریست‌هایی که امنیت سوریه و بسیاری از کشورهای غربی را به خطر انداخته‌اند، تهدید می‌شود. الگوی سیاسی تروریست‌هایی که در اهواز به روی مردم آتش گشودند، شبیه الگوی همان کسانی است که در آلمان و فرانسه با کامیون به غیرنظامیان حمله‌ور شدند. سکوت اروپایی‌ها در قبال حمله تروریستی اهواز شرم‌آور است».

وی در ادامه به روابط حسنه کشورهای غربی با عربستان اشاره کرد و افزود: «در حالی که عربستان حامی سرسخت گروه‌های تروریستی فعال در خاورمیانه و کشورهای غربی است، غربی‌ها این کشور را یک متحد مهم در جنگ علیه تروریسم می‌خوانند. رویکرد غرب در قبال عربستان یک رویکرد انحرافی و خطرناک است. اینکه گروه‌های تروریستی [تحت حمایت عربستان] می‌توانند در اروپا نیرو جذب کنند، برای سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای اروپایی مایه شرمساری است. همچنین شرم‌آور است که بسیاری از کشورهای اروپایی، ایران را حامی تروریسم می‌دانند در حالی که ایران در سوریه مشغول مبارزه با تروریست‌ها است».

مدیر مرکز مطالعات اوراسیا در مورد اظهارات «عبدالخالق عبدالله» مشاور ولیعهد ابوظبی که در صفحه توییتر خود مدعی شده بود حادثه اهواز یک حادثه تروریستی نبوده است نیز خاطرنشان ساخت: «چند دهه پیش چنین اظهاراتی به مثابه نوعی اعلان جنگ تلقی می‌شد. برای یک ملت مستقل مانند ایران چنین اظهاراتی قابل قبول نیست. اکنون وظیفه اروپاست که درس خوبی به ابوظبی بدهد. اگر دولت امارات به‌سرعت از اظهارات عبدالخالق عبدالله اعلام برائت نکند، اروپا باید این کشور را تحت تحریم قرار دهد. در اینجا تنها بحث امنیت داخلی ایران مطرح نیست، بلکه پای امنیت اروپا و رعایت اصول سیاسی و دیپلماتیک در میان است. وقتی امارات این اصول را در مورد ایران رعایت نمی‌کند، دیر یا زود در قبال اروپا نیز چنین خواهد کرد».

عربستان و متحدان این کشور در سال‌های اخیر از گروه‌های تروریستی مختلف از جمله داعش، القاعده و النصره حمایت کرده‌اند. این کشور همچنین با راه‌اندازی ائتلافی علیه یمن به جنایت‌های جنگی در این کشور متهم شده است.

منبع: تسنیم


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ

سایر خبرها

۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹ - داستان تلخ دختر ایزدی اسیر داعش

۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - ترامپ درباره داعش وعده داد

۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ - حمله توپخانه‌ای فرانسه به داعش در واکنش به حادثه استراسبورگ

۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ - ۲۱ داعشی از زندان سلیمانیه عراق گریختند

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲ - شیعه هراسی جدید در مالزی با استناد به آمارهای عجیب

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ - دستگیری 7 داعشی در مالزی

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹ - نفوذ نیروهای داعش در ارتش آلمان

۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - گروه طالبان حمله انتحاری کابل را برعهده گرفت

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸ - از قطار سریع‌السیر داعش به مقصد بهشت تا بنگاه همسریابی تروریست‌ها

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵ - آزادی یک فرمانده داعشی در ازای 100 هزار دلار

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳ - صدور حکم اعدام برای یک داعشی در غزه

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰ - گزارشی از حوادث اخیر سوریه

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰ - آزادسازی هزاران اسیر، شرط طالبان برای مذاکرات

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷ - تهدید داعش به حملات تروریستی در کریسمس

۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴ - هلاکت تمام اعضای یک گروه تروریستی در حومه حماه

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹ - کودکان داعش به آلمان بازگردانده می شوند

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸ - متلاشی شدن یک باند تروریستی وابسته به داعش در مغرب

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸ - بازداشت مسئول رسانه ای گروه داعش در ننگرهار

۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷ - هلاکت سرکرده‌ طالبان در غرب افغانستان

۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵ - هلاکت یکی از سرکردگان داعش در سینای مصر